Word of Mouth Marketing

Wednesday, March 28, 2007

Neden Tüketici Tevsiyeleri Bu Kadar Önemli
Cengiz Çatalkaya Blogunda tüketici tavsiyelerinin önemini çok güzel açıklamış .Vakit bulup okursanız gerçekten size pazarlama alanında basamak atlattıracak fikirler içeren bir yazı :) Birkaç noktayı aşağıda gösterdim :

'İnsanlar bir ürünü satın alırken, karasızdırlar. Karar vermelerini kolaylaştırmak için şirketler, reklam ve broşürlerle ürünü desteklerler. Ama günde binlerce reklam maruz kalan bir tüketicini reklamlara göre satın alma oranı, binde bir dir. Ama arkadaşından veya bir topluluktan tavsiye alınan üründe bu oran neredeyse beşte birdir. Neredeyse 200 kat daha etkili ve ücretsiz.

'Tavsiyelerin nasıl etkili olduğunu ve katlanma hızını görmek için pcdepo isimli sitedeki şu ürüne bir göz atmanızı isterim(Gerçi ürün özellikleri ve fiyat durumu çok uygun) ama tavsiyelerin uzaması satın almayı artırıyor bence. Ayrıca online olmayan ortamdan bu ürünü söylenti yoluyla duyduğumu da eklemeliyim.

Tavsiyeler inandırıcıdır, ve müşterinin karar verme hızını inanılmaz derecede yükseltebilirler. Pazarlamacıların asıl amacı da karar verme sürecini kısaltmak ve karar hızlandırıcı sistemler kurmaktır. Bu sistemde ürün yayınlayan kullanıcılar, ürünün reklamına maruz kalmış, ürünü almış, denemişlerdir. Kısaca bu kullanıcılar, filtreleme yaparak, en son haliyle ürünü size sunmuşlardır. Bu filtreleme en iyi ürüne en uygun fiyata ve en hızlı şekilde ulaşmanıza yol açacaktır.

Olası müşteriler için,kararları kolaylaştırarak, karar sürecini kısaltmak, katlanan bir satış getirebilir. Özellikle online ortamda web 2.0’ın üreten tüketici’siyle bunu gerçekleştirmek daha kolay.'

Labels: ,

0 Comments:

Post a Comment

<< Home


 

View My Stats